Jak wręczać kwiaty? Bukietowy savoir-vivre
Kwiaty są doskonałym upominkiem na każdą okazję, ale także bez okazji. Uwielbiają je otrzymywać nie tylko kobiety. Bukiet czy kosz kwiatów to elegancki pomysł na prezent z okazji urodzin, imienin, rocznicy ślubu, dnia kobiet czy innego ważnego wydarzenia, ale obecność świeżych kwiatów w domu poprawia humor każdemu z nas, dlatego często kupujemy je bez okazji. Kiedy jednak kupujemy kwiaty z zamiarem wręczenia ich komuś, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach – swoistym bukietowym savoir-vivre. Dziś objaśniamy, czym należy się przy tym kierować.
Wybór kwiatów
Zanim wręczymy komuś kwiaty, musimy najpierw je kupić. Tutaj pojawiają się często pierwsze schody. Jakie kwiaty wybrać w zależności od osoby obdarowywanej czy okazji? Z pewnością powinniśmy zdecydować się na kwiaty cięte, a nie doniczkowe. Te drugie, choć bardziej trwałe, są już pewnego rodzaju zobowiązaniem - wymagają regularnej pielęgnacji, a także pewnej wiedzy związanej z hodowaniem danego gatunku rośliny. Ponadto, nie zawsze możemy trafić w wystrój mieszkania i kupić kwiat w doniczce, który gospodarzom nie będzie nigdzie pasował, albo którym nie będą mogli się z różnych powodów opiekować. Wtedy nasz szczery gest może szybko zmienić się w uciążliwy kłopot. Kwiaty cięte dają dużo większą swobodę, a także są przez wszystkich lubiane i chętnie przyjmowane. Kolejna kwestia to rodzaj i kolor kwiatów, na jakie się zdecydujemy. Najlepiej oczywiście kierować się gustem i upodobaniami osoby, którą pragniemy obdarować. Nie zawsze jednak wiemy, jakie są ulubione kwiaty danej osoby. Nie każde kwiaty wypada też wręczyć w danej sytuacji. Nie wręczymy bowiem bukietu czerwonych róż szefowi czy koleżance z pracy, gdyż te symbolizują romantyczną miłość. Różne kolory kwiatów mają według ekspertów różne znaczenia i wyrażają odmienne emocje – kwiaty żółte są na przykład symbolem zazdrości, a białe - niewinności. Wręczając kwiaty musimy też brać pod uwagę lokalne kwiatowe zwyczaje i przesądy. W Polsce nie wręczymy raczej nikomu z okazji rocznicy ślubu chryzantem, gdyż w naszym kraju kojarzą się one z kwiatami nagrobnymi, w innych kulturach mają jednak zupełnie odmienny wydźwięk. Jeśli więc nie jesteś pewien, na jakie kwiaty najlepiej się zdecydować, by uniknąć niezręczności czy dwuznaczności, zapytaj obsługę profesjonalnej kwiaciarni, która najlepiej podpowie, jaki bukiet w danej sytuacji będzie najlepszy. Doradzi też, jaką ilość kwiatów w bukiecie wybrać, bo musimy pamiętać, że w większości przypadków powinna ona być nieparzysta. Wyjątkiem są bardzo duże bukiety złożone na przykład z 50 czy 100 róż czy okrągłe rocznice ślubu - na przykład na trzydziestą rocznicę możemy bez obaw kupić bukiet złożony z 30 kwiatów.
Wręczanie kwiatów
Zazwyczaj kwiaty wręczamy u kogoś w domu, dlatego już przed drzwiami należy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy usunąć z bukietu papier ochronny, który mógł zostać nałożony w kwiaciarni w celu ochrony kwiatów na przykład przed warunkami atmosferycznymi. Wręczenie kwiatów zapakowanych bibułą czy folią jest ogromnym faux pas. Wyjątkiem jest tutaj jedynie ozdobna folia celofanowa. Nigdy nie wręczamy też kwiatów łodygami do góry - bukiet przy wręczaniu zawsze trzymamy łodygami w dół, a więc kwiatami w górę. Co do samego momentu wręczania kwiatów, nie powinniśmy się z tym tak bardzo spieszyć, aby robić to od razu po otwarciu drzwi przez gospodarza. Pamiętajmy, że wręczanie komuś bukietu to ważny moment, który warto celebrować. Dlatego nie należy tego robić w progu albo w przedpokoju jeszcze zanim się rozbierzemy. Najpierw wypada zdjąć okrycie wierzchnie i wejść do głównej części domu, a dopiero tam wręczyć gospodarzom kwiaty. Oczywiście wchodząc do domu powinniśmy się przywitać - dlatego prawą rękę pozostawiamy sobie wolną, podczas gdy bukiet trzymamy w lewej. W samej chwili wręczania kwiatów przekładamy go jednak do ręki prawej. Pamiętajmy, by kwiaty zawsze dawać z uśmiechem i patrząc osobie obdarowywanej w oczy (jeśli jest to przyjęte w danej kulturze za uprzejmy gest) oraz mówiąc kilka słów od siebie. Jeszcze jedną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest to, by ustalić kto komu będzie wręczał kwiaty. Z zasady przyjmuje się, że gdy obdarowywana jest kobieta, to mężczyzna wręcza bukiet i odwrotnie – kobieta będzie wręczać kwiaty mężczyźnie, który jest na przykład solenizantem. Zastosowanie się do tych kilku najważniejszych zasad bukietowego savoir-vivre pozwoli nam uniknąć towarzyskich błędów, które oczywiście w gronie dobrych znajomych nie mają większego znaczenia, ale już w bardziej oficjalnych sytuacjach mogłyby być odebrane jako ignorancja. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto zasięgnąć rady u florystki, u której kupujemy kwiaty – na pewno doradzi nam ona, jak wręczyć kwiaty i na jaki bukiet się zdecydować.